Jakie trzeba mieć uprawnienia by pracować na koparce Mecalac

Jakie trzeba mieć uprawnienia by pracować na koparce Mecalac

Jakie trzeba mieć uprawnienia by pracować na koparce Mecalac

Temat uprawnień, jakie trzeba mieć by pracować na Mecalacu powraca jak bumerang. Dlatego postanowiliśmy przygotować wpis, który zaprezentuje oficjalne stanowisko INSTYTUTU MECHANIZACJI BUDOWNICTWA I GÓRNICTWA SKALNEGO, jakie otrzymaliśmy w tej sprawie.

Na nasze zapytanie, skierowane w 2014roku do ww. podmiotu otrzymaliśmy odpowiedź Dyrektora CKSOM, które brzmi następująco:

„Odnosząc się do problemu przedstawionego w Pana e-mailu z dnia 06 października 2014r., dotyczącego kwalifikacji zawodowych potrzebnych do obsługi maszyn firmy Mecalac  wymienionych w e-mailu – Centrum Szkolenia Operatorów Maszyn Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego informuje.

Mecalac jest firmą, która zasłynęła na polskim rynku z produkcji maszyn o bardzo wszechstronnym zastosowaniu przy wykonywaniu wszelkich prac ziemnych, załadunkowo-transportowych i innych. W efekcie powstały maszyny uniwersalne, wydajne i precyzyjne, mogące pracować z dowolnym osprzętem roboczym od łyżki koparkowej, łyżki ładowarkowej, wideł paletowych, zamiatarek, po pługi do odśnieżania lub narzędzia do prac na terenach zielonych. W związku z tak dużą wielofunkcyjnością maszyny te zostały zakwalifikowane do wielozadaniowych nośników osprzętów. Jednak mając na uwadze fakt, że na terenie Polski wiodącym osprzętem roboczym instalowanym na tych maszynach jest łyżka koparkowa dopuszcza się wówczas możliwość obsługi tych maszyn przez operatorów koparek jednonaczyniowych posiadających uprawnienia odpowiedniej klasy, wg. załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 20 września 2001r. (Dz. U. Nr 118, poz. 1263).”

Mamy nadzieję, że ten wpis rozwieje wątpliwości wielu z Was:)